Lista completa a nominalizarilor la premiile Oscar 2011

By  | 

In topul filmelor cu cele mai multe nominalizari la Oscar 2011 urmeaza „Adevaratul curaj/ True Grit”, cu 10, si „Reteaua de socializare/ The Social Network” si „Inceputul/ Inception”, cu cate opt.

Cea de-a 83-a gala a premiilor Oscar va avea loc pe 27 februarie, la Kodak Theatre din Los Angeles.

Nominalizarile la premiile Oscar 2011 au fost anuntate marti, intr-o conferinta de presa, la Los Angeles, de actrita Mo’Nique si presedintele Academiei de film americane, Tom Sherak.

Prezentam in continuare lista nominalizarilor la premiile Oscar pe 2010:

Cel mai bun film: „The King’s Speech”, „Black Swan”, „The Fighter”, „Inceputul/ Inception”, „The Kids Are All Right”, „127 Hours”, „Reteaua de socializare/ The Social Network”, „Povestea jucariilor 3/ Toy Story 3”, „Adevaratul curaj/ True Grit”, „Winter’s Bone”

Cel mai bun regizor: David Fincher („Reteaua de socializare/ The Social Network”), Darren Aronofsky („Black Swan”), Tom Hooper („Discursul regelui/ The King’s Speech”), David O. Russell („The Fighter”) si Ethan si Joel Coen (Adevaratul curaj/ True Grit)

Cea mai buna actrita in rol principal: Anette Benning („The Kids are Allright”), Natalie Portman („Black Swan”), Nicole Kidman („Rabbit Hole”), Michelle Williams („Blue Valentine”), Jennifer Lawrence („Winter’s Bone”)

Cel mai bun actor in rol principal: Javier Bardem („Biutiful”), Jeff Bridges („Adevaratul curaj/ True Grit”), Jesse Eisenberg („Reteaua de socializare/ Social Network”), Colin Firth („The King’s Speech”), James Franco („127 Hours”)

Cel mai bun actor in rol secundar: Christian Bale („The Fighter”), John Hawkes („Winter’s Bone”), Jeremy Renner („Orasul/ The Town”), Mark Ruffalo („The Kids Are All Right”) si Geoffrey Rush („The King’s Speech”)

Cea mai buna actrita in rol secundar: Amy Adams („The Fighter”), Helena Bonham Carter („The King’s Speech”), Melissa Leo („The Fighter”), Hailee Steinfeld („True Grit / Adevaratul curaj)” si Jacki Weaver („Animal Kingdom”).

Cel mai bun scenariu adaptat: Danny Boyle si Simon Beaufoy („127 Hours”), Aaron Sorkin („The Social Network”), Michael Arndt (Povestea jucariilor 3/ Toy Story 3″), Joel Coen si Ethan Coen (Adevaratul Curaj/ True Grit) si Debra Granik („Winter’s Bone”)

Cel mai bun scenariu original: Mike Leigh („Another Year”), Scott Silver, Paul Tamasy si Eric Johnson („The Fighter”) (Paramount), Christopher Nolan („Inception”), Lisa Cholodenko si Stuart Blumberg („The Kids Are All Right”) si David Seidler („The King’s Speech”)

Cel mai bun film de animatie: „Cum sa iti dresezi dragonul/ How to Train Your Dragon”, „Iluzionistul/ The Illusionist”, „Povestea jucariilor/ Toy Story 3”

Cea mai buna regie artistica: „Alice in Tara Minunilor”, „Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1”, „Inception”, „The King’s Speech” si „True Grit”

Cea mai buna imagine: „Black Swan”, „Inception”, „The King’s Speech”, „The Social Network”, „True Grit”

Cele mai bune costume: „Alice in Wonderland”, „I Am Love”, „The King’s Speech”, „The Tempest”, „True Grit”

Cel mai bun machiaj: The Way Back”, „The Wolfman”, „Barney’s Version”

Cel mai bun lungmetraj documentar: „Exit through the Gift Shop”, „Gasland”, „Inside Job”, „Resterpo” si „Waste Land”

Cel mai bun scurtmetraj documentar: „Killing in the Name”, „Poster Girl”, „Strangers No More”, „Sun Come Up”, „The Warriors of Qiugang”

Cel mai bun mixaj de sunet: „Inception”, „The King’s Speech”, „Salt”, „The Social Network”, „True Grit”

Cel mai bun montaj de sunet: „Inception”, „Toy Story 3”, „Tron: Legacy”, „True Grit”, „Unstoppable”

Cel mai bun montaj: „Black Swan”, „The Fighter”, „The King’s Speech”, „127 Hours”, „The Social Network”

Cel mai bun film strain: „Biutiful” (Mexic), „Dogtooth” (Grecia), „In a Better World” (Danemarca), „Incendies” (Canada), „Outside the Law (Hors-la-loi)” (Algeria)

Cel mai bun scurtmetraj: „The Confession”, „The Crush”, „God of Love”, „Na Wewe”, „Wish 143”

Cel mai bun scurtmetraj animat: „Day & Night”, „The Gruffalo”, „Let’s Pollute”, „The Lost Thing”, „Madagascar, carnet de voyage”

Cele mai bune efecte vizuale: „Alice in Wonderland”, „Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1”, „Hereafter”, „Inception”, „Iron Man 2”

Cea mai buna coloana sonora: „How to Train Your Dragon” – John Powell, „Inception” – Hans Zimmer, „The King’s Speech” – Alexandre Desplat, „127 Hours” – A.R. Rahman, „The Social Network” – Trent Reznor si Atticus Ross

Cel mai bun cantec: „Coming Home” din „Country Strong” – muzica si versurile de Tom Douglas, Troy Verges si Hillary Lindsey, „I See the Light” din „Tangled” – muzica de Alan Menken, versuri de Glenn Slater, „If I Rise” din „127 Hours” – muzica de A.R. Rahman, versuri de Dido si Rollo Armstrong, „We Belong Together” din „Toy Story 3” – muzica si versurile de Randy Newman

Comments

comments

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *