Festivalul de Film de la Cannes 2016: ce filme participă?

By  | 

Cea de-a 69-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes are loc între 11 și 22 mai 2016.

Din juriul de anul acesta, care va fi prezidat de George Miller, fac parte Arnaud Desplechin, Kristen Dunst, Valeria Golino, Mads Mikkelsen, Laszlo Nemes, Vanessa Paradis, Katayoon Shahabi și Donald Sutherland.

Festivalul de Film de la Cannes: momente celebre

La competiția oficială participă filmele:

American Honey, de Andra Arnold
Aquarius, de Kleber Mendonca Filho
Bacalaureat, de Cristian Mungiu
Elle, de Paul Verhoeven
Forushande, de Asghar Farhadi
Moi, Daniel Blake, de Ken Loach
Juliera, de Pedro Almodovar
Juste la fun du monde, de Xavier Dolan
La fille inconnue, de Jean-Pierre Dardenne și Luc Dardenne
Loving, de Jeff Nichols
Ma Loute, de Bruno Dumont
Ma’ Rosa, de Brillante Mendoza
Mademoiselle, de Park Chan-Wook
Mal de Pierres, de Nicole Garcia
Peterson, de Jim Jarmusch
Personal Shopper, de Olivier Assayas
Rester Vertical, de Alain Guiraudie
Sierenevada, de Cristi Puiu
The Last Face, de Sean Penn
The Neon Demon, de Nicholas Winding Refn
Toni Erdmann, de Maren Ade

La categoria Un Certain Regard participă filmele:

Apprentice, de Boo Junfeng
Câini, de Bogdan Mirica
Captain Fantastic, de Matt Ross
Eshtebak, de Mohamed Diab
Fuchi Ni Tatsu, de Koji Fukada
Hell or High Water, de David Mackenzie
Hymyleva Mies, de Juho Kuosmanen
La danseuse, de Stephanie Di Giusto
La larga noche de Francisco Sanctis, de Francisco Marquez și Andrea Testa
La tortue rouge, de Michael Dudok de Wit
Me’ever Laharim Vehagvaot, de Eran Kolorin
Omor Shakhsiya, de Maga Haj
Pericle Il Nero, Stefano Mordini
Transfiguration, de Michael O’Shea
Uchenik, de Kirill Serebrennikov
Umi Yorimo Mada Fukaku, de Kore-Eda Hirokazu
Varoonegi, de Behnam Behzadi
Voir du pays, de Delphine Coulin și Muriel Coulin

În afara competiției:

Blood Father, de Jean-Francois Richet
Bu-San-Haeng, de Yeon Sang-Ho
Cafe Society, de Woody Allen
Gimme Danger, de Jim Jarmusch
Goksung, de Na Hong Jin
Hands of Stone, de Jonathan Jakubowicz
Honey Monster, de Jodie Foster
Le BGG – Le Bon Gros Geant, de Steven Spielberg
The Nice Guys, de Shane Black

Ecranizări speciale:

Chouf, de Karim Dridi
Exil, de Rithy Pahn
Hissein Habre, Une Tragedie Tchadienne, de Mahamat-Saleh Haroun
L’Ultima Spiaggia, Thanos Anastopoulos & Davide Del Degan
La Foret de Quinconces, de Gregoire Leprince Ringuet
La Mort De Louis XIV, de Albert Serra
Le Cancre, de Paul Vecchiali
Wrong Elements, de Jonathan Littell

Scurtmetraje:

4:15 P.M. Sfârșitul Lumii, de Cătălin Rotaru și Gabi Virginia Sarga
A Moca Que Dancou Com O Diabo, de Joao Paulo Miranda Maria
Apres Suzanne, de Felix Moati
Dreamlands, de Sara Dunlop
Fight of a Swedish Beach, de Simon Vahlne
Il Silenzio, de Farnoosh Samada și Ali Asgari
Imago, de Raymund Ribay Gutirrez
La Laire Sur Le Dor, de Lotfi Achour
Madre, de Simon Mesa Soto
Timecode, de Juanjo Gimenez


Comments

comments

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *